Wiecznie ładne tynki, czyli jak dbać o elewację

Zastanawiasz się, jakie prace uwzględnić w remoncie domu? Oprócz czynności wykończeniowych i aranżacyjnych we wnętrzach, pomyśl o zadbaniu o elewację. Elewacja domu powinna być ładna i trwała. Aby jak najdłużej cieszyć się piękną elewacją, warto o nią odpowiednio zadbać. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.

Remont domu może uwzględniać tylko działania odświeżające wnętrza. Warto jednak również pomyśleć o zadbaniu o wygląd elewacji, a konkretniej tynków zewnętrznych. Na rynku dostępne są tynki cienkowarstwowe: mineralne, silikatowe, akrylowe i silikonowe. Jednym z najważniejszych kryteriów przy ich wyborze jest trwałość. O tym, czy tynk jest mniej, czy bardziej trwały, decyduje nie tylko jego rodzaj, ale także odporność na czynniki zewnętrzne, typ faktury, a nawet kolor, a także odpowiednia pielęgnacja.

Przedłużanie żywotności elewacji

Aby jak najdłużej cieszyć się piękną elewacją, warto o nią zadbać. Bardzo ważna jest jej odpowiednia konserwacja. Przede wszystkim nie należy dopuszczać do trwałych zabrudzeń, rozwoju mikroorganizmów, a także większych uszkodzeń (ustrzegą nas przed tym bieżące naprawy tych niewielkich). Istotna jest też dbałość o prawidłowy stan instalacji odprowadzających wodę (rynny, rury spustowe), ponieważ zacieki wodne mogą tworzyć dobre podłoże do rozwoju grzybów i glonów, co z kolei może prowadzić do odpryskiwania i łuszczenia się tynku.

Malowanie tynków zewnętrznych

Sposobem na przedłużenie życia tynków zewnętrznych jest też ich malowanie (jednokrotne malowanie farbą w kolorze tynku jest szczególnie zalecane w przypadku tynków mineralnego i silikatowego, ponieważ pozwala na lepsze trzymanie koloru). Zawsze jednak należy pamiętać o odpowiednim dobraniu farby do rodzaju tynku. Farby akrylowe (mają one największą paletę barw) można stosować wyłącznie na tynki akrylowe i mineralne, farby silikatowe na tynki silikatowe i mineralne, a silikonowe na wszystkie rodzaje tynków.

Mycie elewacji

Zabrudzoną elewację można umyć. Metodę należy dobrać do stopnia jej zanieczyszczenia. Jeśli jest ono niewielkie, wystarczy użyć zimnej wody pod niewielkim ciśnieniem (do 5 atmosfer). W przypadku gdy to nie pomoże, można wykorzystać letnią (40-50°C), a nawet ciepłą (powyżej 50°C) wodę, detergenty i szczotki (szczotkami nie należy czyścić tynku mineralnego, ponieważ można go uszkodzić). Bardziej brudną elewację myć należy wodą pod wysokim ciśnieniem (100-120 atmosfer). Najlepiej jest skorzystać z usług specjalistycznej firmy. W przypadku wyjątkowo trudnych do usunięcia zabrudzeń można wykorzystać parę wodną, która działa jak detergent i rozpuszcza brud. Po jej zastosowaniu elewację należy spłukać wodą. Pary nie wolno stosować przy tynku akrylowym i silikonowym, ponieważ mogłyby one odpaść.

Źródło artykułu: muratordom.pl
Foto: pixabay.com