Aranżacja nowoczesnego salonu – zasady

W większości wypadków to właśnie salon stanowi serce całego domu czy mieszkania. To pokój, w którym najczęściej spędzamy czas z bliskimi, odpoczywamy czy też oglądamy telewizję. W związku z tak ważną rolą tego pomieszczenia, niezwykle istotna jest jego odpowiednia aranżacja. Dobór właściwych kolorów i mebli powinien być zdeterminowany stylem wnętrza. Poniżej znaleźć można informacje, na co należy zwrócić uwagę podczas urządzania salonu w nowoczesnym klimacie.

Przestrzeń i funkcjonalność

We współcześnie zaaranżowanych wnętrzach duże znaczenie ma przede wszystkim umiejętne wykorzystanie przestrzeni oraz duża funkcjonalność zastosowanych rozwiązań. Nowoczesny salon charakteryzuje się dominacją minimalistycznych trendów i poszanowaniem zasad estetyki.

Prostota formy

Dobrze, jeżeli aranżacja pokoju dziennego w minimalistycznym stylu opiera się m.in. na wyraźnym wykorzystaniu drewna. Materiał ten stanowi elegancki element wykończeniowy (podłogi, blaty), lecz w przypadku wyboru wykonanych z niego szaf czy regałów, postawmy raczej na proste, pozbawione zdobień formy. Warto też wiedzieć, że meble o geometrycznych kształtach pozwolą stworzyć w salonie wrażenie przestronności. Ponadto we współczesnym designie zaobserwować można wyraźny trend zastępowania foteli i wypoczynków z zagłówkami pufami i niskimi sofami narożnikowymi o niskim oparciu.

Stonowana kolorystyka

Urządzając nowoczesny salon warto też postawić na stonowaną kolorystykę ścian. Z meblami świetnie współgrać będą odcienie pasteli lub beżów. Na szczególną uwagę zasługuje też biel – nie tylko pasować ona będzie do wszystkich przewidzianych w salonie akcentów, lecz także nada pomieszczeniu wrażenie czystości, świeżości i przestronności. Należy przy tym pamiętać, że sufit powinien być jaśniejszy od ścian – takie rozwiązanie pozwoli uniknąć efektu przytłoczenia i obniżenia pomieszczenia.

Zasada umiaru

W przypadku minimalistycznego salonu nie wolno przesadzić z dekoracjami. Najlepiej, gdy meble same w sobie stanowić będą największą ozdobę pomieszczenia. Nowoczesne wnętrze jest przede wszystkim przestronne, więc im mniej mogących przytłoczyć kolorów, bogatego wzornictwa i dodatków zastosujemy, tym lepiej. Oczywiście należy jednocześnie unikać monotonni, więc można bez obaw postawić na dominujący akcent w postaci wyrazistego wazonu czy ramy obrazu. Wnętrze ożywią też kolorowe poduszki czy też ciekawa narzuta.

Wygodna sofa

Salon to pokój, w którym główną rolę odgrywa oczywiście mebel wypoczynkowy. Powinien on więc zostać usytuowany w centralnej części pomieszczenia i wyróżniać się wysoką jakością. Wybierając sofę do nowoczesnego salonu, lepiej jest zrezygnować z pozbawionych wzorów czy deseni obić. Jednolity materiał doda nowoczesnemu wnętrzu wytworności, elegancji i harmonii.

Źródło artykułu: archiweb.pl
Foto: archiweb.pl