Wskazówki dla kupujących kominek

Firma Jøtul ma największą na świecie i najbardziej doświadczoną sieć dealerską. Sprzedawcy poprowadzą Cię przez cały proces, od momentu podjęcia decyzji o zakupie kominka do momentu, gdy nowy kominek Jøtul jest gotowy do użycia w Twoim domu. Ale zanim odwiedzisz dealera, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Rozmawiając wcześnie ze specjalistami z naszej sieci dealerów, możesz zaoszczędzić zarówno czas i pieniądze. Możesz uzyskać przydatne porady, które będą odpowiednie dla Twoich potrzeb, Twojej sytuacji życiowej i oczywiście, budżetu. Poniżej znajdziesz kilka kwestii, które należy przemyśleć i rozważyć przed rozpoczęciem procesu zakupu nowego kominka. Mają one znaczenie zarówno, jeżeli planujesz udać się do jednego z dealerów naszej sieci Jøtul lub jeśli chcesz wykonać większość prac samodzielnie.

Moc kominka

Aby mieć dobre doświadczenia związane z używaniem kominka, jest bardzo ważnym, żeby rozmiar jego paleniska była odpowiednio dobrana do wielkości Twojego salonu i potrzeb grzewczych. Jeśli kominek okaże się za duży, będziesz go używać na niskiej efektywności i skończy się to tym, że szyba, jak i wnętrze kominka będą pokryte sadzą. Jeżeli kominek będzie zbyt mały, to będzie on przeciążony, a jego żywotność będzie skrócona. Sprzedawca Jøtula potrzebuje informacji na temat Twojego domu i rodzaju jego izolacji, aby móc dobrze Ci doradzić. Zazwyczaj przyjmuje się zapotrzebowanie na ciepło rzędu od 60 do 70 watów na metr kwadratowy. W niektórych przypadkach wartość ta może być zwiększona lub zmniejszona w zależności od rodzaju izolacji, liczby okien, wysokości pomieszczenia itd.

Wentylacja

Aby kominek właściwie funkcjonował potrzebuje on powietrza. Ciąg w kominie może być zakłócony jeśli Twój dom jest bardzo szczelny lub jeśli wentylacja mechaniczna powoduje jego odwrócenie. Mogą wtedy wystąpić problemy w funkcjonowaniu kominka. Zalecanym rozwiązaniem jest podłączenie tzw. zewnętrznego dolotu powietrza do spalania bezpośrednio do paleniska. Jeśli mieszkasz w nowym i szczelnym budynku lub masz mechaniczną wentylację, to ważne jest, aby wziąć to pod uwagę podczas planowania instalacji kominka.

Okna i izolacja

Stare domy o słabej izolacji potrzebuje znacznie więcej energii do ogrzania, niż domy z potrójnymi oknami o odpowiedniej izolacji. Zakres strat ciepła w Twoim domu, jest znany Tobie najlepiej, ale jeśli mieszkasz w małym lub nowym domu ważne jest, aby wybrać kominek, który działa dobrze na niskiej mocy. Piece z serii Jøtul F 160 i Jøtul F 260 są przykładami tego typu pieców – spalają optymalnie, nawet przy mocy 3 kW.

Komin

Większość problemów z kominkami wynika ze źle zwymiarowanego lub nie działającego prawidłowo komina. Aby kominek pracował optymalnie, powinien on być podłączony do komina o większej wewnętrznej średnicy niż króciec dymowy kominka. W każdej instrukcji obsługi Jøtul

znajdziesz informację na temat niezbędnego ciągu zapewniającego optymalne działanie kominka. Zasadą jest, że jeden metr komina wytwarza cztery Pascale ciągu. Niewiele kominków funkcjonuje przy ciągu mniejszym niż 12 Pascali. Ostre kolanka przy wylocie kanału spalinowego zmniejszają ciąg. Jeśli nie masz pewności w jaki sposób działa Twój komin, sprzedawca Jøtula lub stowarzyszenie kominiarzy może ci pomóc to ustalić. Możesz również uzyskać pomoc w celu odnowy starego komina lub ewentualnie zainstalować nowy komin stalowy lub prefabrykowany.

Gdzie powinien być zainstalowany kominek

Różne kominki mają różne możliwości. Niektóre są zaprojektowane do umieszczenia ich w pobliżu ścian z materiałów palnych, natomiast inne wymagają w takim przypadku zainstalowania ściany ognioodpornej. Jeśli chcesz się zwrócić o poradę ekspertów, wtedy przydatny jest rysunek pokazujący, gdzie kominek ma być umieszczony w stosunku do kanału dymowego, ściany ognioodpornej oraz mebli. Być może okaże się, że trzeba będzie wykonać dodatkową izolację termiczną ściany. Jest to proste do zbudowania i ma tylko pięć cm grubości.

Ciężar kominka

Większość pieców i wkładów Jøtul może być instalowanych bez konieczności wzmocnienia stropu, ale na wszelki wypadek, warto dokonać oszacowania ich masy. Według polskich norm, każdy metr kwadratowy stropu w budynku jednorodzinnym, musi przenieść obciążenie 150 kg. Masa kominka powinna być podzielona na obszarze objętym kominkiem powiększony o 0,6 m w każdym kierunku. Zatem, masa kominka o podstawie 0,5 x 0,5 m oddziałuje na powierzchnię (0,6 +0,5 + 0,6 m) x (0,6 + 0,5 + 0,6 m) = 2,89 m².Odpowiednio, taki kominek może ważyć maksymalnie do 433 kg (2,89 m² x 150 kg/m²) aby można go montować bez konieczności wzmacniania stropu. Jeżeli jednak palenisko zostanie dodatkowo obudowane lub wyposażone w osprzęt znacznie zwiększający jego masę np. akumulacja, wymiennik wodny itp., należy bezwzględnie skontaktować się z konstruktorem budowlanym, aby wzmocnić strop. Jeżeli wydaje Ci się to skomplikowane, to poproś o pomoc w profesjonalnym punkcie sprzedaży.

Montaż kominka

W Polsce możesz własnoręcznie, legalnie zainstalować piec lub wkład kominkowy. Polecamy jednak zlecenie montażu kominka profesjonalnemu instalatorowi. Zazwyczaj, w przypadku pieca wolno stojącego, trzeba zapłacić dwóm osobom za cztery do pięciu godzin pracy. Usługa ta może obejmować przygotowanie, transport itp. Montaż kominka u klienta może trwać zaledwie kilka godzin, a może zająć nawet kilka dni. Zależy to od tego jak skomplikowany jest projekt, instalacja grzewcza czy też sam kominek, który ma być zamontowany.
Przed przystąpieniem do montażu należy zadbać, aby mistrz kominiarski dokonał odbioru komina i wskazał miejsce podłączenia paleniska.

Odbiór kominiarski, kontrola i serwis

Zanim nowy kominek będzie można być używać, instalacja wymaga zatwierdzenia. Nasi profesjonalni sprzedawcy mogą pomóc Ci w skontaktowaniu się z mistrzem kominiarskim, który dokona odbioru instalacji. Możliwe jest również uzyskanie porady na temat użytkowania, obsługi i konserwacji.

Demontaż starego kominka lub pieca

Wielu dealerów oferuje usługę demontażu starego kominka lub pieca. Często w Norwegii stary kominek Jøtul jest odsyłany w celu przetopienia i przekształcenia w nowy, nowoczesny kominek. Dobrym pomysłem jest również przyniesienia zdjęcia starego kominka do sklepu, a sprzedawcy oszacują ile będzie Cię kosztować usunięcie starej instalacji. Jeśli wymaga to dużo pracy i burzenia konstrukcji z cegieł, koszty mogą nieznacznie wzrosnąć. Możesz również uzyskać informacje na temat obowiązujących przepisów, a także nt. sposobu postępowania w związku z tym. Możesz również usunąć stary kominek samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że w otwór starego komina musi być prawidłowo zamknięty, jeśli nie będzie on używany do nowego kominka.

Źródło artykułu:
Salon z kominkami i podłogami komeco.pl
Foto: jotul.com