Czy warto zamówić projekt wnętrz ? cz.2

2 lutego 2016 Autor: evolution 0

Pierwsza rozmowa z architektem jest wstępnym rozpoznaniem, jednak to architekt wnętrz powinien być tu stroną aktywną – wtedy pokazuje swoje realizacje i możliwości. Bywa jednak, że pierwsza rozmowa jest ostatnią – po prostu architekt wnętrz nie przypadł nam do gustu. Na ogół za pierwsze spotkanie architekci nie będą oczekiwać zapłaty, czasami jednak musimy zapłacić – jak za poradę. Jeśli decydujemy się na dalszą współpracę, pamiętajmy, że w interesie obu stron leży ustalenie zakresu usługi i spisanie stosownej umowy. Najprostszą i najtańszą formą usługi jest porada architekta wnętrz. Zazwyczaj kosztuje ona od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale czasami możemy ją uzyskać za darmo, np. w dużych salonach meblowych, w niektórych sklepach z wyposażeniem kuchni i łazienek. Są architekci wnętrz, którzy porad udzielają bezpłatnie, traktując je jako promocję swojej firmy i licząc, że porada może stać się początkiem dalszych usług. Niektórzy architekci jednak niechętnie lub w ogóle nie przyjmują takich zleceń. Dla tych z bardziej renomowanych firm jest to nieopłacalne, inni tłumaczą to tym, że nie wiedzą, czy klienci się do niej zastosują i w związku z tym nie mogą brać żadnej odpowiedzialności.

Projekt wnętrz i honorarium dla architekta wnętrz

Jeśli współpraca przebiega pomyślnie, architekt wnętrz przedstawia nam projekt wnętrz koncepcyjny (około 30% ceny całego projektu), do którego przygotowania niezbędna jest inwentaryzacja. Polega ona na dokładnych pomiarach ścian, podłóg, okien i sporządzeniu odręcznego szkicu, gdzie również zaznacza się wszystkie gniazdka, grzejniki itp. Projekt wnętrza koncepcyjny zazwyczaj przedstawia się w postaci perspektyw, rysunków, rzutów lub aksonometrii. To, ile wariantów wystroju wnętrza zaproponuje architekt wnętrz, powinno być ściśle określone w umowie. Faza projektu koncepcyjnego to również czas na obejrzenie próbek materiałów i kolorów. Dokładne opracowanie otrzymujemy w projekcie wykonawczym. Koszt tej usługi (liczonej od metra kwadratowego projektowanej powierzchni albo od całości usługi) jest zróżnicowany i zależy od renomy architekta wnętrz: u początkującego może to być np. 70 zł za 1 m2, a u wziętego architekta o znanym nazwisku 200 zł, a nawet więcej. Cena projektu wnętrza wykonanego przez projektanta pracującego np. w salonie mebli kuchennych może być wliczona w cenę mebli.

Projekt wykonawczy to bardzo dokładna dokumentacja techniczna (projekt przebudowy ścian, użyte materiały, kolorystyka ścian i podłóg, przewidziane sprzęty i meble) wraz z kosztorysem, obliczoną ilością materiałów i wskazaniem miejsca zakupu. Kto chce być pewien, że wnętrza zostaną zrealizowane tak jak w projekcie, powinien skorzystać z nadzoru autorskiego. Jest on wliczony w cenę projektu lub traktowany jako dodatkowa usługa (liczona na godziny lub dniówki). Wszystko to warto uzgodnić z architektem wnętrz na etapie umowy, aby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom.

Tekst: Hanna Jankowska
Źródło artykułu: urzadzamy.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij