Czy warto zamówić projekt wnętrz ? cz.1

21 stycznia 2016 Autor: evolution 1

Architekt wnętrz zajmuje się urządzaniem mieszkań. Często zastanawiamy się, czy warto skorzystać z porad architekta wnętrz? Ile kosztuje projekt wnętrz? Przeczytaj nasz poradnik i przygotuj się do spotkania z architektem wnętrz. Pamiętaj, że architekt wnętrz może z mieszkaniem zrobić praktycznie wszystko, projekty wnętrz uwzględniają prace od wyburzenia ścian, przez zaprojektowanie mebli na indywidualne zamówienie, do wyboru kolorów i tkanin. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Bogactwo dostępnych w sklepach materiałów wykończeniowych, sprzętów i mebli nie rozwiązuje problemów dotyczących urządzania wnętrz, lecz raczej pogłębia naszą bezradność – jak urządzić mieszkanie? Im więcej możliwości, tym trudniej wśród nich wybierać. A może zamówić projekt wnętrz? Możliwość skorzystania z usług architekta wnętrz często rodzi obawy. Czy architekt wnętrz zaprojektuje wnętrza nam bliskie? Ile będzie kosztował projekt wnętrz, czy nas na to stać? Czy architekt wnętrz nas zrozumie? Obawy te znajdują odzwierciedlenie w rodzaju zamówień, jakie najczęściej otrzymują architekci wnętrz. W większości z usług architekta wnętrz korzystamy podczas urządzania kuchni i łazienki – wnętrz trudnych do funkcjonalnego zagospodarowania.

Architekt wnętrz: dlaczego warto skorzystać z jego usług

Często przychodzimy do projektanta wnętrz już z mniej lub bardziej sprecyzowaną wizją naszego mieszkania: „ma być ciepło i przytulnie” albo „nowocześnie i reprezentacyjnie”, albo też „tak jak w katalogu”. Architekt wnętrz może zrealizować naszą wizję, proponując użycie zupełnie innych środków, niż byśmy sobie to wyobrażali. Ma on bowiem większą wiedzę i doświadczenie w urządzaniu wnętrz, widział dużo więcej rozwiązań, odwiedza targi i wystawy – może więc zaproponować nam coś zupełnie nieoczekiwanego, co nam się spodoba. Żeby propozycja architekta wnętrz była udana, nie wystarczy wiedza o materiałach. Ważne jest również, aby architekt wnętrz potrafił je zestawić, odpowiednio skomponować, połączyć różne faktury i kolory. Może to zrobić w sposób niekonwencjonalny. Stereotypy mogą dotyczyć też kosztów projektu wnętrz. Powszechne jest przekonanie, utwierdzane często przez kolorowe czasopisma, że oryginalnie i nowocześnie znaczy drogo. A tymczasem może się okazać, że za pomocą niedrogich i dostępnych materiałów można niekonwencjonalnie urządzić wnętrze.

Projektowanie wnętrz

Architekt wnętrz poradzi, jak zaaranżować wnętrze o nietypowych rozmiarach czy kształtach. To, co wydawać by się mogło wadą czy przeszkodą w zagospodarowaniu pomieszczenia, w rękach architekta wnętrz może dać dobre efekty funkcjonalne i plastyczne. Architekt wnętrz podpowie, jak podzielić wnętrze, jednocześnie go nie zamykając. Na ogół nie da się zmienić rozmiarów domu czy mieszkania. Ale czasem wystarczą niewielkie ingerencje architekta, aby optycznie powiększyć lub zmniejszyć wnętrza. Architekt wnętrz może zaprojektować wnętrze jednorodne stylowo albo zatroszczyć się o to, aby zgrać ze sobą meble, kolory ścian, dekoracyjne drobiazgi w różnym stylu i pochodzące z różnych czasów.

Projekt wnętrza: zmiana układu pomieszczeń

Nawet najpiękniejsze meble nie uratują źle rozplanowanego domu ani mieszkania. Dlatego nierzadko projektowanie wnętrza architekt rozpoczyna od propozycji zmiany w układzie ścian wewnętrznych. Wszelkie przebudowy są pracochłonne i kosztowne. Niekiedy jednak warto się z tym pogodzić – zwłaszcza jeśli zmiany mają przynieść korzyści funkcjonalne – a więc wygodę. Zmieniając układ ścian, podejmujemy decyzje przestrzenne: dzielimy mieszkanie na strefy, otwieramy i zamykamy wnętrza, tworzymy ciągi komunikacyjne.

Architekt wnętrz: meble, tkaniny, oświetlenie, detale…

Wypełnienie pustych wnętrz sprzętami to kolejny i wcale nie najłatwiejszy etap urządzania mieszkania. Detale i meble zdobią i tworzą klimat wnętrz. W dużej mierze to one mogą zdecydować o ostatecznym wizerunku pomieszczenia, jego oryginalności i niepowtarzalności. Dlatego warto skorzystać na tym etapie z pomocy architekta wnętrz. Projektowanie wnętrz uwzględnia wybór mebli. To jakie chcemy mieć meble to sprawa stylu, materiałów, koloru, ale również producenta i ceny. Meble muszą być dopasowane do wielkości i charakteru wnętrza. Są architekci wnętrz, którzy wyposażają mieszkania pod klucz ze wskazaniem miejsca zakupu lub wręcz sprowadzeniem mebli, tkanin i sprzętów. Można też zrezygnować z mebli seryjnie produkowanych i zafundować sobie meble zaprojektowane przez architekta wnętrz i wykonane przez współpracującego z nim rzemieślnika specjalnie dla nas. Trzeba jednak pamiętać, że takie urządzanie wnętrz będzie kosztowne. Możemy też zwrócić się do architektów z prośbą o zaprojektowanie oświetlenia. Wprawny architekt wnętrz może stworzyć nastrój zarówno światłem dziennym, jak i sztucznym, wprowadzić do wnętrza ład i harmonię. Odpowiednie oświetlenie potrafi każde wnętrze zmienić nie do poznania.

Ciąg dalszy nastąpi …

Tekst: Hanna Jankowska
Źródło artykułu: urzadzamy.pl

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij