Mała kuchnia – jak wszystko pomieścić ?

5 stycznia 2016 Autor: evolution 0
Tagi

Jak zaaranżować małą kuchnię? Temat z pewnością bliski tym z nas, którym przyszło organizować sobie życie w typowym polskim bloku. Główny problem, z jakim przychodzi się zmierzyć to oczywiście brak przestrzeni. Sytuacja jaką zastajemy, nie pozostawia zbyt wielkiego pola manewru a możliwości organizacji niewielkiej kuchni są mocno uszczuplone. Zwykle mamy do dyspozycji zabudowę jednej ściany, ewentualnie dwóch przeciwległych i po rozplanowaniu miejsca na niezbędny sprzęt AGD okazuje się, że na szafki pozostało tyle co przysłowiowy kot napłakał. Grunt to się nie poddawać bo nawet z niewielkiej kuchni można wykrzesać spory potencjał, a wady przekuć w zalety.

Więc jak zaprojektować kuchnię gdy musimy zmierzyć się z powszechnie spotykanym deficytem przestrzeni ? Postaram się przybliżyć w poniższym tekście, w kilkunastu podpunktach, w przypadku potrzeby rozwinięcia tematu zamieszczając linki do pomocnych artykułów opisujących poszczególne zagadnienia bardziej dokładnie.

Z racji tego, że w poszczególnych mieszkaniach kluczowe media typu woda gaz i elektryka bywają różnie rozmieszczone, skupimy się na bardziej uniwersalnych zasadach, dzięki którym zorganizowanie tak niewielkiej powierzchni powinno stać się nieco łatwiejsze. Poznamy reguły i zabiegi dzięki którym mała kuchnia wyda się nieco większa, wygodniejsza w użyciu oraz bardziej praktyczna.

12 przydatnych wskazówek jak zaprojektować kuchnię

1. Porządny zlewozmywak, bardzo często niedoceniany, może okazać się kluczowym punktem naszej kuchni. Wystarczy nieco zagłębić się w temat aby zdać sobie sprawę że na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zlewozmywaki stały się bardzo funkcjonalne. Odpowiednio dobrany, wyposażony w ociekacz, kosz i deskę do krojenia może w efekcie zaoszczędzić sporo miejsca na blacie. Warto o tym pamiętać i zamiast instalować zmywarkę która potrafi zabrać nawet 60 centymetrów z długości dolnego ciągu szafek, lepiej zainwestować w dobrej jakości zlewozmywak oraz odpowiednie szuflady do szafki pod zlewem, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie jej pojemności. Taka kombinacja będzie miała zauważalny wpływ na funkcjonalność każdej kuchni, a już tym bardziej niewielkiej.

2. Jeśli to tylko możliwe, warto stosować reling w okolicach zlewozmywaka, można na nim wieszać wiele funkcjonalnych uchwytów na przykład płyn do naczyń, gąbki, czy papierowe ręczniki.

3. Powierzchnia blatu, po tym jak wstawimy zlewozmywak i kuchenkę, z pewnością nie zostanie jej zbyt wiele, będzie to nasze główne miejsce pracy, dlatego bardzo ważne dla wygody i bezpieczeństwa, aby znajdowało się na niej jak najmniej niepotrzebnych rzeczy. Bez należytej uwagi bardzo szybko zagracimy i tak już niewielką przestrzeń, czym utrudnimy sobie zarówno pracę jak i sprzątanie.

4. Stosuj dostępne w sprzedaży usprawnienia oraz systemy organizacji przestrzeni w szafkach. Dobrym przykładem będzie wykorzystanie systemów koszy cargo, zwłaszcza tych typu magick przeznaczonych do stosowania w szafce narożnej.

5. W niewielkich kuchniach lepiej sprawdzają się tak zwane „ślepe narożniki” pozwalają na lepszą organizację zawartości szafek, ponieważ przestrzeń narożna zabudowywana jest dwoma szafkami, które mogą pełnić różne funkcje.

6. Dobrym pomysłem na odzyskanie niewykorzystanej przestrzeni, jest zastosowanie szuflad w listwie cokołowej.

7. Mała kuchnia wyda się większa, jeśli zastosujesz w niej fronty malowane lakierem na wysoki połysk. Będą one odbijać światło i powodować lustrzane refleksy wizualnie powiększając pomieszczenie.

8. Staraj się jak najbardziej odkryć okno tak, aby do pomieszczenia wpadało jak najwięcej światła. Na okoliczność, gdy będziesz potrzebować więcej prywatności zamiast firan i zasłon pomyśl o zastosowaniu rolety.

9. W miarę możliwości budżetowych stosuj urządzenia pod zabudowę. Lepiej komponują się z bryłą mebli i dzięki temu nasza mała kuchnia sprawia wrażenie bardziej uporządkowanej.

10. Wyszukuj dostępne na rynku usprawnienia. Czyli, na przykład wszelkiego rodzaju uchwyty na przyprawy stosowane po wewnętrznej stronie drzwi szafek. Otwierając je będziesz mieć wygodny dostęp do najbardziej potrzebnych przypraw bez potrzeby przeszukiwani zawartości szafki. Odkładając rzeczy na miejsce będziesz znajdować je odruchowo. Przydatne okażą się także systemy relingów, które pozwolą wykorzystać przestrzeń między dolnymi i górnymi szafkami jednocześnie nie przytłaczając i tak już małej kuchni. Dodatkowy atut tego rozwiązania poza wygodą to oszczędność przestrzeni w szufladach, nieregularne kształty chochelek, nabierek i cedzaków które możesz powiesić w okolicach kuchenki znacznie komplikują możliwość organizacji przestrzeni w szufladzie. tego typu elementy zastosowane z umiarem wzbogacą także wystrój kuchni.

11. Projektując małą kuchnię odnieść się do elementarnych zasad ergonomii . Nie w wszystkich kształtach pomieszczeń będą one możliwe do zastosowania, jednak przy kuchni podłużnej z przeciwległymi ciągami mebli istniej możliwość aranżacji w zgodzie z tak zwanym trójkątem roboczym. Opcja jednego ciągu naturalnie eliminuje możliwość zastosowania trójkąta roboczego, ale już aleja daje możliwość skorzystania z tej bardzo przydatnej reguły.Dobrze wtedy sprawdza się umieszczenie zlewozmywaka na przeciw kuchenki, po jednej ze stron zlewu umieszczamy lodówkę, po drugiej powstaje przestrzeń robocza.

12. Wysoka zabudowa piekarnika zwłaszcza w podłużnych kuchniach można pokusić się o umieszczenie piekarnika w wysokiej zabudowie, razem z mikrofalówką oraz dodatkową przestrzenią składową. Dzięki temu trikowi uzyskujemy powierzchnie na przechowywanie większych naczyń lub sprzętu AGD oraz możliwość zastosowania pełnowartościowego słupka szuflad szerokości 60 cm, pod płytą gazową lub elektryczną z wykorzystaniem na sztućce oraz produkty żywieniowe.

Autor artykułu: Jacek Sobiś, meblekuchenne.org.pl
Źródło: Portal meblekuchenne.org.pl

Zdjęcie: PIX1861, pixabay.com/pl/

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij